O wykonawcy

Ennio Morricone

Kurtyna w górę: Ennio Morricone na eventim.pl

Ennio Morricone urodził się 10 listopada 1928 roku w Rzymie. Jest najstarszym synem Libery Ridolfi i Mario Morricone. Jego ojciec był szanowanym trębaczem, a matka zajmowała się domem (potem założyła małą firmę zajmującą się przemysłem tekstylnym). Miał czworo rodzeństwa – Adriane, Aldo, Marię i Franco. Ennio Morricone napisał swe pierwsze kompozycje w wieku 6 lat.

Ennio Morricone rozpoczął swą działalność komponując pieśni. W 1946 roku skomponował Il Mattino (pol. Poranek) na głos i fortepian do tekstu Fukuko. W kolejnych latach powstają takie utwory jak np. Imitazione, oparty na tekście włoskiego poety Giacomo Leopardi, Intimit oparty na tekście Olinto Dini, Distacco I i Distacco II do słów Gnoli, Oboe sommerso na baryton i pięć instrumentów do słów Salvatore Quasimodo i Verr la morte na kontralt i fortepian, na podstawie tekstu Cesare Pavese’go.

W 1963 roku przy współpracy z Robiem Ferrante napisał muzykę do piosenki Ogni Volta, wykonanej po raz pierwszy przez Paula Ankę na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo w 1964 roku. Piosenka ta została sprzedana w około 3 milionach kopii, w tym ponad milion kopii sprzedano w samych Włoszech. Kolejnym sukcesem na gruncie muzyki rozrywkowej była piosenka Se telefonando, wykonywana przez Minę. Piosenka została nagrana dla Studia Uno 66, a album na którym się znalazła była piątym najlepiej sprzedającym się albumem w 1966 roku. Aranżacja muzyczna Morricone to połączenie linii melodycznej trąbki, perkusji Hala Blaine’a, zespołu smyczkowego, sześćdziesięcioosobowego chóru żeńskiego i mocno brzmiących puzonów. W ciągu następnych dziesięcioleci piosenka była wykonywana przez takich artystów jak: Françoise Hardy i Iva Zanicchi (1966), Delta V (2005), Vanessa and the O’s (2007) i Neil Hannon (2008).

W 1964 roku Ennio Morricone został członkiem Gruppo di Improvvisazione di Nuova Consonanza (G.I.N.C.). Była to grupa kompozytorów, którzy wykonywali i nagrywali awangardowe utwory z dużym udziałem czynnika improwizacji. Grupa ta funkcjonowała jako swojego rodzaju laboratorium, zajmujące się odkrywaniem tzw. nowego brzmienia. Jako Il Grupo wydali, dla Deutsche Grammophon, RCA i Cramps labels, 7 albumów: Gruppo di Improvvisazione Nuova Consonanza (1966), The Private Sea of Dreams (1967), Improvisationen (1968), The Feed-back (1970), Improvvisazioni a Formazioni Variate (1973), Nuova Consonanza (1975) i Musica su Schemi (1976). Najbardziej znanym albumem jest The Feed-back, który łączy free jazz, awangardową muzykę klasyczną i funk. Utwory tej grupy uważane są za jedne z pierwszych eksperymentalnych kompozycji zbiorowych. Ich wpływ można usłyszeć w brzmieniu takich zespołów jak: Evan Parker Electro-Acoustic Ensemble, Voice Crack czy w twórczości Johna Zorna. Zespół pracował również przy ścieżkach dźwiękowych Ennio Morricone z lat 60 i 70. – dodali oni szumy do muzyki z filmów: Quiet Place in the Country (pol. Spokojne miejsce na wsi, 1969) i Cold Eyes of Fear (1971).

Tekst z Wikipedii

Ticket Alarm - nigdy nie przegap wydarzenia!

Zarejestruj się na Ticket Alarm eventim.pl, i otrzymuj informację emailem jak tylko pojawią się nowe daty występów twoich ulubionych artystów.

O tym artyscie

Biografia artysty

Ennio Morricone urodził się 10 listopada 1928 roku w Rzymie. Jest najstarszym synem Libery Ridolfi i Mario Morricone. Jego ojciec był szanowanym trębaczem, a matka zajmowała się domem (potem założyła małą firmę zajmującą się przemysłem tekstylnym). Miał czworo rodzeństwa – Adriane, Aldo, Marię i Franco. Ennio Morricone napisał swe pierwsze kompozyc...
Czytaj więcej

 •  
  Ennio Morricone
    4.7 Gwiazdy, od 71 FanReport
 • KRAKÓW - TAURON Arena Kraków

  06.02.17

  Bardo dobry koncert z Cezary, 12.05.17
  Bardzo miło było posłuchać utworów skomponowanych przez pana Morricone. Takiego koncertu można słuchać bardzo długo. Akustyka była całkiem w porządku, choć z obiekty przeznaczone do takich imprez byłyby lepszym wyborem.
 • KRAKÓW - TAURON Arena Kraków

  06.02.17

  Niesamowite wrażenia! z Agnieszka, 20.02.17
  Żadna nagrana muzyka nie odda w pełni tego co orkiestra i chór potrafią zrobić na żywo. Świetna zabawa, polecam każdemu!
 • KRAKÓW - TAURON Arena Kraków

  06.02.17

  fantastyczne przeżycie z Kate, 14.02.17
  Niezwykły, niepowtarzalny koncert na bardzo długo zapadający w pamięć. Jeśli ktoś nastawia się na prostą rozrywkę, będzie rozczarowany. Spotkanie z Ennio Moriccone wymaga uważności i skupienia ale w zamian dostaniemy niepowtarzalne doznania i wejście w świat nie dla każdego dostępny. Polecam.

Kontynuuj przeglądanie

Callcenter
+48 22 591 83 83

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00


Punkt Eventim ZASP
Al. Jerozolimskie 25 Warszawa

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 19:00