Biografia

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator, oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny. Wszechstronność, wrażliwość i wyobraźnia- to cechy którymi bez wątpienia określić można Leszka Możdżera. Jego muzykę trudno zamknąć w gatunkowych ramach, on sam nawet nie próbuje : woli rozwój, zwłaszcza ten we wszystkich kierunkach.
Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej, zdobywał pierwsze szlify w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, oraz w zespole Miłość założonym przez Tymona Tymańskiego. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz Quintessence Eryka Kulma. W roku 1993 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla z deszczu nagród, jakie na niego spadły. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich (z jednym wyjątkiem) ankietach czytelników “Jazz Forum” w kategorii Pianista Roku, zaś trzy razy został uznany Muzykiem Roku (1995,1996, 2011).
Już od wielu lat Możdżer zaprasza do swoich przedsięwzięć wybitnych muzyków z całego świata. Założone przez niego trio Możdżer – Danielsson – Fresco nagrało dwie rewelacyjne płyty: The Time (2005) oraz Between Us And The Light (2006), ta druga osiągnęła pułap podwójnej platyny w dwa tygodnie po swojej premierze. Leszek Możdżer występował już niemal w całej Europie, w USA, Kanadzie, Ameryce Południowej (w Chile grał koncert dla 15,000 osób), a także w Chinach, Japonii, Malezji i Singapurze. Od 2011 roku związany jest prestiżową wytwórnią ACT, w której wydał jedną z najbardziej docenionych płyt „Komeda” – poświęconych interpetacjom utworów tego wybitnego kompozytora.
Od 2011 roku Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym Enter Music Festival w Poznaniu, na który zaprasza artystów charakteryzujących się podobną do niego świeżością i otwartością w podejściu do muzyki. Podczas pierwszej edycji Festiwalu premierowo zaprezentował materiał z płyty „Komeda”, w 2012 roku wraz Andrzejem Bauerem i M.Bunio.S zaprezentował projekt Lutosphere . Leszek Możdżer wystąpił też z zespołem Cellonet, prezentując premierową, skomponowaną na Enter Music Festiwal kompozycję.

Tekst z Wikipedii

Callcenter
+48 22 591 83 83

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00


Punkt Eventim ZASP
Al. Jerozolimskie 25 Warszawa

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 19:00