SIESTA FESTIVAL 2016 - Bilety

SIESTA FESTIVAL 2016 - Bilety

Tradycyjnie już w czasie Siesta Festival w Gdańsku sobotę oddajemy entuzjastom muzyki z Wysp Zielonego Przylądka. To ważny moment festiwalu, od jego pierwszej edycji, kiedy publiczność filharmo...

Więcej ...

Podsumowanie cen

Callcenter +48 22 591 83 83* Pon.-Pt.: 10:00 - 18:00
Kup bilety
WydarzenieMiastaData
Marco Oliveira - Noc FadoGDAŃSK
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Cz, 21.04.16
22:00
 
Bilety od 250,00 PLN
Bilety
TomatitoGDAŃSK
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Pt, 22.04.16
20:00
 
Bilety od 160,00 PLN
Bilety
Marco Oliveira - Noc FadoGDAŃSK
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Pt, 22.04.16
22:00
 
Obecnie niedostępne
Info
Elida AlmeidaGDAŃSK
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
So, 23.04.16
18:00
 
Bilety od 90,00 PLN
Bilety
Elida AlmeidaGDAŃSK
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
So, 23.04.16
20:00
 
Obecnie niedostępne
Info
Marco Oliveira - Noc FadoGDAŃSK
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
So, 23.04.16
22:00
 
Obecnie niedostępne
Info
Anoushka Shankar - Siesta FestivalGDAŃSK
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
N, 24.04.16
19:00
 
Bilety od 120,00 PLN
Bilety
Karyna GomesGDAŃSK
Klub Parlament
N, 24.04.16
22:00
 
Bilety od 70,00 PLN
Bilety
1 - 8 z 8

Informacje na temat wydarzenia

Tradycyjnie już w czasie Siesta Festival w Gdańsku sobotę oddajemy entuzjastom muzyki z Wysp Zielonego Przylądka. To ważny moment festiwalu, od jego pierwszej edycji, kiedy publiczność filharmonii poddaje się zmysłowej, pełnej żaru, tanecznej i świetlistej sztuce Kabowerdyjczyków. W poprzednich sezonach zaprezentowaliśmy najsłynniejsze postacie z Wysp: Lurę, Nancy Vieirę, Tito Parisa, Sarę Tavares, Mayrę Andradę. Ale też wschodzące gwiazdy, jak Neuza. Miniony rok w tej szczęśliwie kołyszącej muzyce należał do młodej Elidy Almeidy. Z radością prezentujemy ją w Polsce po raz pierwszy.

Elida Almeida pochodzi z wyspy Santiago, lecz wychowała na Maio. Jej ojciec zmarł, gdy była dzieckiem, próbowała pomagać matce, która miała mały uliczny kiosk, bardzo szybko sama została matką, musiała zająć się dzieckiem i swoimi młodszymi braćmi. Te wczesne życiowe zakręty stały się inspiracją dla jej pierwszych piosenek zebranych na debiutanckiej płycie o znamiennym tytule „Chwile szczęścia, chwile goryczy”. Dojrzała twórczość, ale i młodzieńczy czar zaledwie dwudziestojednoletniej artystki zafascynowały legendarnego producenta Cesarii, Jose da Silvy. Nie tylko przyjął Elidę do grona swoich podopiecznych, ale związał z nią w życiu. Dziś to jedna z najciekawszych artystek Luzofonii, o silnej pozycji wśród artystów z Wysp. Na ostatniej płycie Lury pojawił się kapitalny duet obu wokalistek, „Nhu Santiago”.

Spośród mistrzów gitary flamenco Tomatito jest być może najbliższy istocie Siesty. Eksperymentuje od lat z jazzem, z muzyką brazylijską. Z Chano Dominguezem gra kubańskie bolera. Z Michelem Camilo żywiołowe rytmy z Dominikany. Esencją jego sztuki jest jednak oczywiście flamenco. Pochodzenia romskiego, wzrastał w rodzinie muzyków. W latach 70-tych Tomatito (właściwie Jose Fernandez Torres) został odkryty przez legendarny duet Paco de Lucia/Camaron de la Isla. Trudno o lepszą szkołę dla młodego artysty. Muzycy tria zasłynęli między innymi pieśnią „La Leyenda del Tiempo”. Współpraca trwała aż do śmierci Camarona w 1992 roku. Tomatito rozpoczął wówczas karierę solową. Za muzykę, którą napisał do filmu Tony’ego Gatlifa „Vengo” dostał nagrodę Cezara. Za album „Aguadulce” nagrodzono go statuetką Grammy.

MARCO OLIVEIRA
Od pierwszego festiwalu tradycją stały się „Noce Fado”, kiedy to zamieniamy gdańskie wnętrza w przytulną lizbońską tawernę i zanurzamy się w melancholii muzyki fado.
Kiedy Helder Moutinho przyjechał na Siesta Festival w 2015 r oku, przywiózł ze sobą gitarzystę Marco Oliveira. W pewnej chwili pozwolił zaśpiewać Marco. Publiczność była olśniona z tym cudownym dreszczem biegnącym wzdłuż kręgosłupa, kiedy dzieje się coś przejmującego w muzyce. Marco Oliveira nagrał swoją pierwsza płytę w 2008. kiedy miał 20 lat. I już wówczas było wszystko wiadomo. Marco wystąpi wraz z pieśniarką Vanią Conde i wirtuozem gitary portugalskiej Ricardo Parreirą. Wszyscy oni związani są z klubem Casa da Severa w lizbońskiej Mourarii. To nastrojowe miejsce powstało w domu, w którym narodziła się legendarna, dziewiętnastowieczna artystka fado, Maria Severa.


Aż trudno uwierzyć, że po raz pierwszy w naszym kraju pojawi się legenda współczesnej muzyki świata, bez wątpienia najsłynniejsza dziś artystka Indii, Anoushka Shankar.

Anoushka pod skrzydłami swego ojca Ravi’ego Shankar, guru muzyki hinduskiej zaczęła studiować sitar w wieku dziewięciu lat. Cztery lata później zadebiutowała na scenie i od tamtej pory odwiedziła wszystkie najsłynniejsze sceny świata, w tym kilkunastokrotnie nowojorską Carnegie Hall. Wykształcona klasycznie, sięgała po orkiestrowe dzieła swojego ojca pod batutą Zubina Mehty. Jednocześnie jednak flirtowała z elektroniką u boku Nitina Sawhney’a. Z Producentem i multiinstrumentalistą Karsh’em Kale nagrała album „Breathing Under Water”, łączący wiele stylów. Gościnnie pojawił się na nim Sting (Anoushka wystąpiła wcześniej na jego płycie „Sacred Love”) a także siostra artystki, Norah Jones. Była pierwszą hinduską artystką nominowaną do Grammy i najmłodszą w historii nominatką w kategorii World Music. Związana od 2011 z prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon. Jej wydany tam album „Traveller” był odważną próbą odnalezienia wspólnych korzeni muzyki hinduskiej i flamenco. Album „Traces of You”, nagrany wspólnie z Norą Jones jest hołdem dla ich ojca, Raviego. Klasycznym hinduskim kompozycjom poświęcony będzie także finałowy wieczór VI Siesta Festival.

O tym artyscie

Galeria zdjęć

Podobni artyści

Kontynuuj przeglądanie

* Callcenter:  
Callcenter
+48 22 591 83 83

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00


Punkt Eventim ZASP
Al. Jerozolimskie 25 Warszawa

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 19:00