Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza WARSZAWA

Informacje o obiekcie

Powojenne Ateneum to epoka Janusza Warmińskiego. Trwała aż do śmierci dyrektora w 1996 roku. Przez czterdzieści cztery lata Janusz Warmiński konsekwentnie budował zespół i markę Teatru Ateneum. Powołując się na ideę Stefana Jaracza „teatru żywego, aktualnego, użytecznego” nadał repertuarowi Ateneum współczesny charakter. Dawał prapremiery najciekawszych i najnowszych dzieł dramaturgii polskiej i światowej, wystawiał polską i obcą klasykę, jeśli miała odniesienie do współczesności, prezentował muzyczne spektakle autorów tego gatunku. Dokonywał również przeglądu awangardowej dramaturgii dwudziestolecia międzywojennego i jej wojennych kontynuacji. W 1960 r. stworzył Scenę 61 – pierwszą w Polsce scenę en rond, w 1986 r. scenę Kabaretu Literackiego – Scenę na Dole. Inne jego inicjatywy: Estrada Poetycka (1954 r.), scena „Studio” (Studio Dramatyczne dla młodych pisarzy nagrodzonych w dorocznych Konkursach Debiutu Dramatycznego, 1970), nocna scena „Atelier” (1974 r.) były eksperymentami artystycznymi wynikającymi z poszukiwania nowych metod inscenizacyjnych, próbami rozszerzania kanonów przestrzeni scenicznej oraz pragnienia wyjścia poza krąg autorów już znanych.

Prawie wszyscy wybitni aktorzy powojennego polskiego teatru występowali w Ateneum Janusza Warmińskiego. Prawie wszyscy wybitni polscy reżyserzy z nim współpracowali. Wielu młodych dramaturgów, reżyserów, aktorów u niego stawiało swoje pierwsze kroki.

Po śmierci dyrektora Janusza Warmińskiego, w 1996 roku, dyrektorem Teatru Ateneum został Zbigniew Libera, a na stanowisko dyrektora artystycznego powołano Gustawa Holoubka. Gustaw Holoubek kontynuował najważniejsze tradycje Ateneum: zespół doskonałych aktorów. Domeną Ateneum spod znaku Gustawa Holoubka był repertuar klasyczny i kameralne sztuki współczesne. Po śmierci Gustawa Holoubka przez trzy sezony dyrekcję artystyczną piastowała reżyserka Izabella Cywińska.

Od czerwca 2011 do sierpnia 2016 dyrektorem artystycznym był reżyser Andrzej Domalik.

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza WARSZAWA
4.4 (8 Recenzje)
Atmosfera
Akustyka i widoczność
Toalety
Parking
Obsługa obiektu

Wybrane recenzje obiektu:

Dagmara, 01.01.16
Kolacja dla głupca (01.01.16) - Wspaniała sztuka!
Dawno tak dobrze się nie bawiłam! Wspaniałe kreacje aktorskie a w szczególności P. Tyńca i P. Fronczewskiego. Gorąco polecam!
wmarkos, 21.12.15
Andrzej Poniedzielski (21.12.15) - Monday Day - Andrzej Poniedzielski
Fantastyczny spektakl, artysta, jak zwykle, rewelacyjny. Koniecznie trzeba to przeżyć i smakować przez jeszcze długi czas...
Monika, 20.10.14
Siła przyzwyczajenia (20.10.14) - Ciężka sztuka nie dla każdego
Jak w temacie. Miałam przyjemność oglądać tę sztukę. Widać było, że aktorzy poświęcili naprawdę dużo energii i mocno ich to pochłonęło. Po wyjściu z teatru mocno rozmawiałam z koleżanką na temat tego przedstawienia. Ona wyciągnęła inne wnioski niż ja, co jest dosyć fajne, bo każdy odbiera tę sztukę tak jak mu się podoba, stara się dopasować pod siebie. Rola błazna niesamowicie mnie śmieszyła i wnioskować bym mogła iż nie tylko mnie. Naprawdę polecam komuś, kto potrafi się domyślać co autor ma na myśli, bo sztuka ta nie jest sztuką taką, która od razu daje odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
WOSiEK, 13.09.17
Monday- Day (13.09.17) - Gorąco polecam
Recital Andrzeja Poniedzielskiego godny polecenia. Artysta w dobrej kondycji w swojej niezmiennej stylistyce. Jeżeli komuś ona odpowiada to powinien to zobaczyć, ja byłem zadowolony.
Jacek, 18.11.16
Kolacja dla głupca (18.11.16) - całkiem udana komedia
Udana komedia omyłek, choć rozkręca się powoli. Warto pójść aby zobaczyć brawurową rolę Krzysztofa Tyńca.

Dojazd

Adres: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza
Jaracza 2, 00-378 WARSZAWA
Callcenter
+48 22 591 83 83

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00


Punkt Eventim ZASP
Al. Jerozolimskie 25 Warszawa

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 19:00