O wykonawcy

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Kurtyna w górę: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena na eventim.pl

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku - upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy Fidelia i IX Symfonii - stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego rangę doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Gent (Belgia), przyjmując do grona swych członków w październiku 2001 roku.

Program każdej edycji Festiwalu, odbywającego się od 2004 roku w Warszawie (przez pierwsze 7 lat - w Krakowie) jest inny, w sposób ciekawy i różnorodny pokazując zdobycze muzyki europejskiej. Każda edycja ujmuje dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw i pozwala dostrzec, skąd czerpał inspiracje Beethoven, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje Beethoven w świecie sztuki współczesnej oraz we współczesnym świecie.

Festiwalowi od pierwszej edycji towarzyszy wystawa autografów oraz druków muzycznych wielkich kompozytorów, m.in.: Bacha, Beethovena, Brahmsa, Chopina, Haydna, Mozarta, Schumanna i Szymanowskiego. Te bezcenne autografy pochodzą z kolekcji Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i z Biblioteki Pruskiej w Berlinie, której zbiory przechowywane są w Bibliotece Jagiellońskiej. Co roku w ramach festiwalu odbywa się też Międzynarodowe Sympozjum Muzykologiczne, stanowiące muzyczno-naukowo-humanistyczną refleksję o muzyce Beethovena i jej wpływie na twórczość innych kompozytorów. Owocem sympozjum są książki, dokumentujące referaty sesji (pierwsza książka zawiera referaty z lat 1997, 1998, 1999, druga – z lat 2000, 2001, 2002), opublikowane w dwóch wersjach językowych: polskiej i obcojęzycznej.

Dyrektor Generalny Festiwalu, Elżbieta Penderecka, pozostaje konsekwentna w starannym doborze programu koncertów tak, aby prezentowane były w najlepszych interpretacjach i na najwyższym światowym poziomie. Wśród wybitnych artystów, którzy wystąpili na Festiwalu, wymienić można m.in. pianistów Garricka Ohlssona, Stephena Kovacevicha, Christopha Eschenbacha, Alexeia Lubimova, Piotra Anderszewskiego, Barry Douglasa i Rudolfa Buchbindera, wiolonczelistów: Borisa Pergamenchikowa, Arto Norasa i Davida Geringasa, skrzypków: Anne-Sophie Mutter, Gidona Kremera i Chee-Yun, śpiewaków: Gabrielę Benačkovą, Christiane Libor, Jadwigę Rappé, Bożenę Harasimowicz-Haas, Izabellę Kłosińską, Simona Estesa, Andreasa Schmidta, Liobę Braun, Vinsona Cole’a, Jamesa Johnsona i Wendy Nielsen, dyrygentów: Helmutha Rillinga, Christopha von Dohnányi, Martina Haselböcka, Sauliusa Sondeckisa, Johannesa Goritzkiego, Antoniego Wita, Jana Krenza, Jacka Kaspszyka, Gabriela Chmurę, Lawrence’a Fostera, Helmutha Rillinga i Jamesa Conlona; zespoły takie jak, Norddeutscher Rundfunk Orchester, Gächinger Kantorei and BachAkademie Stuttgart, I Sonatori de la Gioiosa Marca, Kremerata Baltica, Wiener Akademie, Saint Petersburg Hermitage Symphony Orchestra, Deutsche Kammerakademie Neuss, Boston Baroque, BachAkademie Stuttgart, English Chamber Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Shanghai Quartet czy Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Swoistą wizytówką festiwalu są wyrafinowane projekty plakatów i okładek programów koncertów. Do tej pory autorami grafik byli: Modulus Studio, Ryszard Horowitz, Rafał Olbiński, Stasys Eidregevičius, Wojciech Siudmak, Grzegorz Stec, Witold Siemaszkiewicz, Andy Warhol, Andrzej Pągowski, Marianna Sztyma, Wilhelm Sasnal i Bartek Materka. Znakiem rozpoznawczym festiwalu są także pięknie wydane książki programowe w języku polskim i angielskim, zawierające informacje repertuarowe, biogramy artystów, eseje o prezentowanych utworach i wykaz autografów, prezentowanych na wystawie.

Ticket Alarm - nigdy nie przegap wydarzenia!

Zarejestruj się na Ticket Alarm eventim.pl, i otrzymuj informację emailem jak tylko pojawią się nowe daty występów twoich ulubionych artystów.

O tym artyscie

Biografia artysty

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku - upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy Fidelia i IX Symfonii - stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego rangę doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Gent (Belgia), przyjmując do grona s...
Czytaj więcej

Galeria zdjęć

 •  
  Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethov...
    4.7 Gwiazdy, od 7 FanReport
 • WARSZAWA - Filharmonia Narodowa

  15.03.16

  Kultura przez duże K z Szymon, 20.03.16
  Festiwal Wielkanocny stanowi już od kilku lat obowiązkową pozycję na mapie kulturalnej Warszawy. Jest to bardzo dobrze zorganizowana impreza ze znakomitymi krajowymi i zagranicznymi wykonawcami oraz dyrygentami. Czas spędzony na niej mija niepostrzeżenie i żałuje się, że trzeba czekać do kolejnego wieczoru albo co gorsza przyszłego roku.
 • Kraków - ICE

  09.03.16

  wspaniały koncert z Teresa i Monika, 12.03.16
  Cudowny wieczór pełen niezapomnianych wrażeń ! ! ! Maestro Jurek Dybał i orkiestra pod jego batutą hipnotyzują słuchacza. Podobnie gra wspaniałego, niezwykle utalentowanego Georgijsa Osokinsa to wrażenia które pozostaną na długo w naszych sercach. Pochwała należy się również samej organizacji koncertu-wszystko na wysokim poziomie. Brawo, brawo, brawo.
 • Kraków - ICE Kraków Congress Centre

  09.03.16

  Cudownie, niezapomniane chwile z Beata, 10.03.16
  Wspaniały wieczór ..�� ...to jedno z duchowych przeżyć które długo zostaną w mojej głowie. . .Sinfonietta Cracovia na najwyższym poziomie. ..poprowadzona przez ekspresyjnego Jurka Dybałę ...i gwiazda tego wieczoru Georgijs Osokins na fortepianie. młody, piękny i bardzo zdolny. ...i najwazniejszy gość tego wieczoru. ..MUZYKA mistrzów �� -Chopin, Beethoven, Lessel...
 • Warszawa - Filharmonia Narodowa

  29.03.15

  19 Wielkanoncy Festiwal Ludwiga van Beethovena z Rafał & Kasia, 30.03.15
  Tegoroczny festiwal tradycyjnie porywa dusze - szczególnie koncerty z 23 i 29 marca.O ile czas nam pozwala, bywamy corocznie.
 • Warszawa - Filharmonia narodowa

  23.03.15

  Koncert odlotowy z Grazyna, 24.03.15
  Koncert poniedziałkowy 23 marca o godz.19,30 był wyjątkowo porywający i dynamiczny. Muzyka brzmiała ,hipnotyzując słuchaczy, orkiestra mistrzowska i wybor utworow doskonaly.Wieczor okazal się wyjątkowy i pozostanie na zawsze w pamięci.

Kontynuuj przeglądanie

Callcenter
+48 22 591 83 83

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00


Punkt Eventim ZASP
Al. Jerozolimskie 25 Warszawa

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 19:00